About us

leadership.jpg

BOARD OF DIRECTORS

  • *Jeffery A. Davis, President & Chairman

  • *Floyd Collins

  • *Ben Duncan

  • Aldostin Byrd

  • Les Herod

  • Bill Vines

  • Steve Crews Advisor (non–voting)

  • Tammy Duncan Secretary (non-voting)

* Executive Board

 

STATE OFFICE STAFF

STATE CHIEF FINANCE DIRECTOR (Treasurer & Office Manager): Tammy Duncan

 

SECRETARY TO THE STATE BISHOP: Tracey Haire

 

SPECIAL PROJECTS ASSISTANT: Thaddaeus Lamb

           

OFFICE MEDIA & TECH SUPPORT: Les Herod

COMMUNICATIONS COORDINATOR: State Ministries State Liaison & Specialized Ministries Resources: Les Herod

 

First Impressions (Arts) Director:

  • Roy Morgan (Lead)

  • Thaddaeus Lamb

  • Montae Bryant

 

STATE PROPERTY SUPERINTENDENT

State Office & Camp Maranatha Manager: Shannon Brewer

 

STATE PRESBYTERS & REGIONAL BISHOPS

Bishop Jeffery A. Davis, State Presbyter         

  • Rolf Woodard            

  • Steve Crews

  • Clarence Laney

  • Eugene Hartley

  • Frank Taylor

 

STATE MINISTERIAL REVIEW BOARD:

Chairman: Jeffery A. Davis

Vice Chairman: Kenny Lee

  • Fred Fisher

  • Jeannette Barnes

  • Iris Tillman

  • Clarence Laney

  • Major Neal

  • Phillip Davis

  • Tracey Haire - Secretary (Non-voting)

 

STEWARDSHIP CORE VALUE:

Director: Les Herod

STATE FINANCE ADVISORY COMMITTEE

Chairman: Les Herod

  • Earlie Johnson

  • Frank Taylor    

  • Joey Marsh

  • Ron Brisson

  • Jeff Burkhardt

  • Jr Ricks Jr.

  • Tammy Duncan (ex-officio)

 

STATE CONVENTION EXECUTIVE COMMITTEE

Chairman: Ronnie Bradford

Vice Chairperson: Helen McInnis

Secretary:  Pamela Johnson

  • Brandy Evans

  • Chris Alston

  • Jason Bowser

  • Titus Anderson

  • Jimmy Sutton

  • David Bing

  • Robert Ingram

  • Barbara Johnson

  • Herman Sharper

  • Sheila McKoy

  • Rudolph Raynor

  • Brandon Edwards

  • Larry Cameron

  • Bryan Strickland

 

STATE CONVENTION TASKFORCE

Chairman: Rolf Woodard

  • Thaddaeus Lamb

  • Jeff Burkhardt

  • Roy Morgan

  • Montae Bryant

  • Shannon Brewer

  • Amy Morgan

  • Chris Payne

  • Helen McInnis

  • Gerald Shean

  • Brandon Edwards

  • Shaed Parker

  • Additional members to be named

 

CAMP MARANATHA BOARD

Chairman: Steve Crews

Vice Chairman: Earlie Johnson

  • Les Herod

  • Tony Clewis

  • Tony Collins

  • James Parker

  • Shannon Brewer (ex-officio)

  • Additional members to be named

 

LOVE CORE VALUE

Director: Rolf Woodard  

 

STATE WORSHIP AND ARTS COUNCIL:

Worship & Arts Director: Jeff Burkhardt

Worship & Arts Council:

  • Adam Herod (1st Assistant Director)

  • Dee Netcliff   (2nd Assistant Director)

  • Shearon Miller

  • Zach Burkhardt

  • Tobias Trogdon

  • Adonis Barnes

           

SISTER 2 SISTER WOMEN’S MINISTRY

Director: Helen McInnis          

Council:

  • Aileen Reid

  • Judy Dickerson

  • Stephanie Crank

  • Tammy Duncan

  • Debbie Burkhardt

  • Dee Netcliff (Worship Director)

 

Joy Celebration Ministry Director: TBN

Seniors Pastor: TBN

 

Pastoral Care Co-Directors:

Rolf Woodard & Jeffery A. Davis                   

 

Connected Hearts Ministry Directors:

Jeffery & Terry Davis

           

PRAYER CORE VALUE PRAYER MINISTRY

Directors: Bishop Michael & Pastor Janice Roseboro

  • Adam Beddingfield

  • David Bing

  • Faith Greene

  • Montae Bryant

  • Peggy House

  • Rae Sutherland

  • Tobias Trogdon

  • Marguerite Wormley

  • Passion Jones

  • Bryan Strickland

  • Savannah Brice

  • Ajrian Villanueva 

  • Maria Chadmon

  • Additional members to be named

 

LEADER DEVELOPMENT & DISCIPLESHIP

Directors: Kenny & Melissa Lee

 

LEADER DEVELOPMENT COUNCIL:

Kenny Lee: Chairperson

  • Melissa Lee

  • Trevor Reid

  • Jeannette Barnes

  • Jacqueline Kehinde

  • Carmen Price

  • Amy Morgan

  • Al Byrd

  • Audrey Trogdon

  • Shanise Blackmon Davis

  • Stephanie Crank

 

SCHOOL OF DAVID

Director: Jacqueline Kehinde

School of David Council:

  • Jacqueline Kehinde (Chairperson)

  • Tim Holden

  • Christopher Barnes

 

School of David Faculty Adjunct Faculty:

  • Bishop Rolf Woodard

  • Dr. Jeannette Barnes

  • Bishop Trevor Reid

  • Bishop Jeff White

  • Bishop Steve Crews

  • Dr. Phillip Davis

  • Dr. Bishop Ben Duncan

  • Dr. Clarence Laney

  • Dr. Bishop Bill Vines

  • Bishop Michael & Pastor Janice Roseboro

  • Minister Roy Morgan

 

NEW PASTORS ORIENTATION TEAM:

Lead Coordinator: Kenny Lee

  • Jason Bowser

  • Titus Anderson – Mentor Pastor

  • Additional members to be named

 

UpFront - STATE CHILDREN’S COUNCIL

Director: Amy Morgan

Upfront Team:

  • Anna Bowser

  • Lindsey Chavis-Turner

  • Brian Vaughn

  • Sheba Ricks

  • Amber Payne

  • Mary Smith

  • Denise Johnson

 

Brother 2 Brother MEN’S RETREAT MINISTRIES

Al Byrd Director

Brother 2 Brother Council:

  • Adam Beddingfield

  • Adrian Brewington 

  • Phillip Brewington 

  • Elwyn Ford

  • Les Herod

  • Thaddaeus Lamb

  • Kenny Lee

  • Dale Manuel

  • Shearon Miller

  • Curtis Tyler

  • Roosevelt Williams

  • Michael Woods

 

HARVEST (EVANGELISM) MINISTRIES CORE VALUE Director: TBN

 

NCCOGOP Church Revitalization Team

To be named

 

NCCOGOP Evangelism Team

To be named

 

YOUTH MINISTRIES

Carmen & Chris Price Directors:

State Youth Council:

  • Tracy Hamlin

  • Derrick Hamlin 

  • Austin Travelstead

  • Angie Dixon 

  • Tony Dixon 

 

CAMPING MINISTRIES

Camping Ministry Executive Directors to be named

 

Tony & Angie Dixon (Assistant Executive Directors)

 

CAMP DIRECTORS:                             

SENIOR HIGH: Ages (15 – 18) TBN       

SENIOR: Ages (13 – 14) Tony & Dwana Langley

JUNIOR HIGH:  Ages (11 – 12) Derrick & Tracy Hamlin

JUNIOR: Ages (8 – 10) Carmen & Chris Price

PRIMARY: Ages (5-7) TBN

 

Maranatha FEST

Chairman to be named

Maranatha Fest Committee Members to be named